zachód słońca

zachód słońca

piątek, 11 lutego 2022

Piątek 5. Tygodnia Zwykłego - wsp. Matki Bożej z Lourdes

    Gdy pewnego razu Jeroboam wyszedł z Jerozolimy, spotkał go na drodze prorok Achiasz z Szilo, odziany w nowy płaszcz. Sami tylko obydwaj byli na polu. Wtedy Achiasz zdjął nowy płaszcz, który miał na sobie, porozdzierał go na dwanaście części (1Krl 11,29-30).

    On wziął go na bok, osobno od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: «Effatha», to znaczy: Otwórz się! Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić (Mk 7,33-35).

    Symboliczny gest Achiasza z Szilo - rozdarcie nowego płaszcza - który zapowiada podział Izraela. Powód został przedstawiony we wczorajszej liturgii - odwrócenie serca Salomona od prawdziwego Boga i nieposłuszeństwo, mimo Bożego wezwania do nawrócenia. 

    Ale to nie tylko Salomon był niewierny. Cały lud odwrócił się od swojego Wybawcy: lecz mój lud nie posłuchał mego głosu, Izrael nie był Mi posłuszny. Skarga Boga na niewierność ludu, który zawdzięczał wszystko Bogu. Gdyby mój lud mnie posłuchał... 

    Można postawić pytanie, co człowiek może zrobić, aby tę sytuację odwrócić. Zostawiłem ich przeto ich twardym sercom, niech postępują według swych zamysłów. Sam z siebie człowiek może jedynie brnąć w bagno. 

    Jedynym ratunkiem jest to, by Bóg sam otworzył nasze uszy. Każdego ranka otwiera me ucho, aby słuchał jak uczniowie, Pan Bóg otworzył mi ucho... Tylko Bóg może znaleźć rozwiązanie. dlatego, kiedy nadeszła pełnia czasu, Bóg stał się jednym z nas. 

    Usłyszeć wypowiedziane do siebie Boże "Effatha! - otwórz się!". Otwórz się na Boże Słowo, które niesie dobro i wybawienie. 

    Patronka dnia, Maryja, może być dla nas Nauczycielką na drodze słuchania Bożego Słowa. Słuchania, które jest pełne zaangażowania - słucha z otwartymi uszami, przyjmuje i rozważa, by wypełnić. 


1.  Czy żyję Słowem w ciągu dnia?

    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz