zachód słońca

zachód słońca

piątek, 10 lutego 2023

Piątek 5. Tygodnia Zwykłego, wsp. św. Scholastyki


    Znowu opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu. Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę (Mk 7,31-32).


    Geografia Ewangelii Marka została pomylona, ponieważ droga z Tyru do Dekapolu i nad jezioro Genezaret nie prowadzi przez Sydon (po aramejsku beSaida), lecz przez Betsaidę. To i tak było ok. 50 km.

    Stałym elementem, który pojawia się w Ewangelii Marka, jest zwycięstwo Jezusa nad duchami nieczystymi, które często trzymają człowieka w niewoli i pozbawiają go wolności. 

    Czasem trudno nam zrozumieć mentalność tamtych ludzi, którzy w każdej chorobie starali się widzieć działanie złego ducha. Dziś mamy inną wiedzę medyczną i nie powinniśmy we wszystkim szukać nadprzyrodzonych przyczyn, kiedy można znaleźć wyjaśnienie przyczyn na drodze naturalnej, w oparciu o wiedzę. 

    Sam Jezus unikał zresztą takich prostych tłumaczeń, a kiedy uczniowie zapytają go, dlaczego człowiek urodził się niewidomy: kto zgrzeszył, on czy jego rodzice, odpowie: ani on nie zgrzeszył, ani jego rodzice... 

    Wiara i ufność w Boże Słowo nie każe nam rezygnować z naukowych osiągnięć, chociaż zawsze powinniśmy posiadać krytyczny zmysł, by nie uznawać każdego ludzkiego osiągnięcia za sukces... Kiedy wchodzisz do kościoła, zdejmij kapelusz, ale nie pozbawiaj się głowy, powiedział Chesterton. Celem Ewangelii nie jest poszukiwanie przyczyn choroby, ale ukazanie, że Bóg nie jest obojętny wobec ludzkiego cierpienia, współczuje nam i przychodzi z pomocą. 

    Jezus nie położył jednak kresu ludzkiemu cierpieniu, ono wciąż pozostaje uciążliwym towarzyszem naszej drogi. Sam przyjął na siebie ludzkie cierpienie i niedolę, od pierwszych dni wcielenia. Pokazał jednak, że ostatnie słowo nie należy do cierpienia i śmierci, lecz do życia. 


1. Czy nie traktuję wiary jako formy zwolnienia z wysiłku ewangelicznego krytycyzmu wobec wszystkiego, co mnie otacza?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz