zachód słońca

zachód słońca

wtorek, 7 lutego 2023

Wtorek 5. Tygodnia Zwykłego

    Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym; w tym bowiem dniu odpoczął po całej swej pracy, którą wykonał stwarzając. Oto są dzieje początków po stworzeniu nieba i ziemi (Rdz 2,2-4).

    Znosicie słowo Boże przez waszą tradycję, którąście sobie przekazali. Wiele też innych tym podobnych rzeczy czynicie» (Mk 7,13).


    Autor Księgi Rodzaju w poetycki sposób wyraża jedną z prawd wiar: Bóg jest Stwórcą nieba i ziemi oraz wszystkiego, co w nich jest.  W sposób szczególny upodobał sobie Bóg człowieka spośród wszystkich stworzeń, tylko o człowieku powiedział: uczyńmy człowieka na nasz obraz... I to właśnie człowiekowi daje wszystkie owoce ziemi i panowanie nad wszystkimi żywymi istotami.

    Takie jest nasze pochodzenie. Nie przyszliśmy na ten świat przez przypadkowe zderzenie gwiazd. Wyszliśmy z kochających rąk Boga. Jemu tylko zawdzięczamy życie, które dał nam przez naszych rodziców. I On też przygotowuje dobry koniec naszej podróży. Bóg nie chce, aby nasze życie, które od Niego otrzymaliśmy, skończyło się na progu śmierci. Pragnie naszego szczęścia, wiecznego szczęścia.

    Jezus pokazuje faryzeuszom, że zachowując tradycję, omijają Boże Prawo i nie są posłuszni Słowu Bożemu.

    Musimy przyznać, że przez XXI wieków chrześcijaństwa, zostało ono wypełnione licznymi normami, tradycjami, które mogły powstać w dobrej wierze, w określonym czasie i kontekście, próbując nawet znaleźć uzasadnienie w Ewangelii. 

    Wszystko jednak musi być na właściwym miejscu. Zarzut Jezusa może odnosić się także do nas - czasami połykamy wielbłąda, a cedzimy komary. Nie wszystko ma taką samą wartość. Wartości głoszone i przeżywane przez Jezusa, jak miłość, prawda, przebaczenie mają najwyższą wartość. Wszystkie inne ludzkie tradycje i zwyczaje mają wartość względną, a ich celem jest ukierunkowanie naszego życia na wartości ewangeliczne. I kiedy dochodzi do starcia pomiędzy naszą tradycją a Ewangelią, wybór pozostaje jeden - Ewangelia. 


1. Jak układam swoją hierarchię wartości?

    

1 komentarz:

  1. "Uczyńmy czlowieka podobnego Nam,...na Soj obraz go stworzył, na obraz Boży go stworzył..." zachwycić się każdym człowiekiem, odnaleźć piękno w innych i w sobie, zobaczyć i uwielbiać w człowieku Boża mądrość i miłość- w każdym, trudne.

    OdpowiedzUsuń