zachód słońca

zachód słońca

czwartek, 4 maja 2023

Czwartek 4. Tygodnia Wielkanocy, wsp. św. Floriana

    Kiedy Jezus umył uczniom nogi, powiedział im: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Sługa nie jest większy od swego pana ani wysłannik od tego, który go posłał. Wiedząc to, będziecie błogosławieni, gdy według tego czynić będziecie" (J 13,16-17).


    Jeden z najbardziej wymownych i poruszających gestów Jezusa, obmycie nóg, zaledwie jest wspomniany w odniesieniu do konsekwencji, jakie z sobą niesie. 

    Służba jest najbardziej właściwą postawą ucznia Jezusa, poprzez którą stara się naśladować samego Mistrza i Pana. 

    Tym gestem Jezus zaprasza nas, między innymi, do zmiany naszego instynktownego reagowania wobec wad i ułomności innych ludzi. Wobec zabrudzonych grzechem stopami innych reagujemy najczęściej postawą osądu, odrzucenia, potępienia, które zwykle kończy się wykluczeniem grzesznika i odmówieniem mu pomocy, której potrzebuje, aby żyć. 

    Jezus klęka przed każdym człowiekiem, obmywa jego stopy, dając mu w ten sposób możliwość udziału we wspólnocie stołu, możliwość godnego funkcjonowania. 

    Popatrzeć na siebie i tych, którzy są wokół, jako brata pośród braci, których gromadzi jeden Mistrz. To pozwala zrozumieć własną kruchość i słabość, a poprzez to nie gorszyć się słabością i kruchością braci. Kiedy Chrystus stanowi centrum odniesienia, łatwiejszym się staje pochylenie własnego karku do stóp drugiego człowieka...


1. Z jakim nastawieniem podchodzę do tych, z którymi trudno mi budować relacje?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz