zachód słońca

zachód słońca

piątek, 5 maja 2023

Piątek 4. Tygodnia Wielkanocy

    
Odezwał się do Niego Tomasz: «Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?» Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie (J 14,5-6).


    Jezus nie jest jakąś mało widoczną czy zagubioną ścieżką pośród wielu innych - jest Drogą; nie jest jakimś złudzeniem czy mirażem, lecz Prawdą; nie jest martwych człowiekiem, lecz Zmartwychwstałym, jest Życiem!

    Polska pokryta jest licznymi drogami, wciąż powstają nowe szybkie trasy i autostrady. Mamy mapy, nawigację, które pozwalają się odnaleźć w tej całej plątaninie dróg. Wiele pojazdów wyposażonych jest w GPS.

    Zagubienie się w lesie, bez żadnych znaków orientacyjnych i drogowskazów, bez pomocy technicznych urządzeń, musi być traumatycznym przeżyciem. 

    W duchowym porządku rzeczy, dotyczącym sensu życia, świat oferuje wiele map, narzędzi nawigacyjnych, podręczników i pomocy. Są one tak różne, ze wielu czuje się zagubionych. Pojawiają się pytania: dokąd iść, komu uwierzyć, czy życie ma sens? A może jest tylko pułapką? Wielu młodych, coraz młodszych, pyta, czy warto żyć. 

    I wszędzie, wystarczy się tylko rozejrzeć, znajdziemy tych, którzy podają gotowe odpowiedzi. Nie jest przypadkiem, że takim powodzeniem cieszą się dzisiaj równego rodzaju jasnowidze i wróżki, czytający z kart, z ręki, itp. W innym przebraniu, znacznie bardziej racjonalnym, pojawiają się różnego rodzaju prądy filozoficzne, często skłócone ze sobą, jeśli nie sprzeczne. Skłaniają do myślenia.

    W Jezusie, Bożej Mądrości, znajdujemy odpowiedź na wszystkie ludzkie pytania o sens życia. Dziś zdaje się nam mówić: wybierzcie Mnie jako punkt odniesienia, wasz życiowy GPS, a wówczas zobaczycie, że wasze życie jest pielgrzymką ku Życiu, ku Ojcu. 


1. W jaki sposób szukam i wybieram życiowe autorytety?

    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz