zachód słońca

zachód słońca

niedziela, 28 maja 2023

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też jakby języki z ognia, które się rozdzielały, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym (Dz 2,2-4).

     Nikt nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: „Panem jest Jezus” (1 Kor 12,3b).

A Jezus znowu rzekł do nich: „Pokój wam! Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: „Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane” (J 20,21-23).


     Te słowa o zstąpieniu Ducha na apostołów, o potężnym wichrze, są czasem tłumaczone inaczej: Nagle dał się tam słyszeć wielki szum, niczym odgłos potężnego tchnienia z Niebios wypełniający dom. Kościół narodził się z tego Bożego tchnienia, podobnie jak na początku dziejów narodził się Adam, pierwszy człowiek. 

     Świętujemy narodziny Kościoła, który wyrusza w drogę. 

Trudno jest wyrazić to, kim jest Duch Święty. Tak jak trudno jest wyrazić miłość, piękno, a jednak czujemy i doświadczamy, że ktoś nas kocha, że coś jest piękne. 

Dlatego uciekamy się do symboli, jak zawsze, gdy próbujemy opisać to, czego nie potrafimy wypowiedzieć. 

     Pismo święte przybliża nam prawdę o Duchu właśnie poprzez symbole i znaki: ogień, wicher, wodę. 

Ogień spala i oczyszcza, rozszerza i otwiera. Światło, które przenika dusze, leczy chore serca, tchnie ciepło życia w lód. 

Woda również jest znakiem rozpoznawczym Ducha: podlewa ziemię dotkniętą suszą, zmywa plamy. Woda obmywa nas, odnawia, gasi nasze pragnienie.

    Duch Święty jest także tchnieniem, wiatrem, powiewem. Duch Święty daje natchnienia, popycha ku temu, co najlepsze, ku temu, co łączy nas z Bogiem.

     W ogniu Pięćdziesiątnicy narodził się Kościół, wspólnota przeniknięta Duchem Świętym. W głębi tego Kościoła zawsze płynie woda Ducha, z której wszyscy się narodziliśmy. Każdy z nas został obdarzony Jego darami (charyzmatami) dla ubogacenia wszystkich.


1. o co dziś, o jaki dar, chcę prosić Ducha Świętego?

1 komentarz:

  1. Potrzebuję wszystkich darów, pewnie jestem zachłanna, ale poprosiłam o dar mądrości, łagodności i cierpliwości.

    OdpowiedzUsuń