zachód słońca

zachód słońca

wtorek, 2 maja 2023

Wtorek 4. Tygodnia Wielkanocy, wsp. św. Atanazego

    Wy nie wierzycie, bo nie jesteście z moich owiec. Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne (J 10,26-28a).


    Jezus wczoraj mówił, że jest dobrym Pasterzem, który zna owce, a owce znają Jego. Dziś w świątyni jerozolimskiej wybrzmiewa echo tych słów w rozmowie z faryzeuszami. 

    W kontekście tej Ewangelii przypomniałem sobie o świadectwie pewnego aktora, który w czasie jakiegoś przyjęcia zabawiał gości, deklamując fragmenty znanych dzieł literackich. 

    W pewnym momencie, jeden z zaproszonych gości, kapłan, zapytał aktora, czy może wyrecytować psalm 23, Pan jest moim Pasterzem. Aktor odpowiedział, że tak, ale pod jednym warunkiem: po nim ten sam psalm wyrecytuje również kapłan. 

    Kapłan poczuł się trochę niezręcznie, ale warunek przyjął. Aktor wykonał swoją pracę, posługując się wspaniałym aktorskim warsztatem. Wszyscy bili brawo. Przyszła kolej na kapłana, który wyrecytował te same słowa. Tym razem, gdy skończył, nie było oklasków. Zapadła głęboka cisza, a na niektórych policzkach pojawiły się łzy. 

    Aktor po chwili milczenia powiedział cicho: mam nadzieję, że wszyscy zauważyli, co się tutaj przed chwilą stało. Ja znałem psalm, ale ten człowiek zna Pasterza.

    Poznamy Go tylko wtedy, gdy On sam da się nam poznać. Ale On chce być poznany, tym wszystkim, którzy szukają Go sercem, jak Nikodem i chcą Go spotkać. Angażuje się w rozmowę, jak uczynił to z Samarytanką. Jest gotów spełnić nawet spełnić życzenie Tomasza i pozwala dotknąć swoich ran. Pisał św. Paweł w liście do Filipian: Dla Niego wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci, bylebym pozyskał Chrystusa przez poznanie Jego: zarówno mocy Jego zmartwychwstania, jak i udziału w Jego cierpieniach - w nadziei, że upodabniając się do Jego śmierci, dojdę jakoś do pełnego powstania z martwych. Patron dnia, św. Atanazy, biskup, bronił prawdy o Chrystusie, za którą potrafił również przyjąć pięciokrotne wygnanie.


1. Czy jest we mnie pragnienie, by poznać Jezusa Pasterza? Czy jestem gotów mieć udział w Jego cierpieniach?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz