zachód słońca

zachód słońca

poniedziałek, 17 lipca 2023

Poniedziałek 15. Tygodnia Zwykłego

    Nastał w Egipcie nowy król, który nie znał Józefa. Skierował on do swojego ludu takie słowa: "Oto plemię Izraela stało się wielkim ludem i już góruje nad nami. Chytrze więc coś wymyślmy, aby się tak nie rozmnażał (Wj 1,8-10a).

    Kto napoi choćby kubkiem świeżej wody jednego z tych małych jako mego ucznia, ten - tak właśnie mówię wam - nie straci swojej nagrody (Mt 10,42).


    Pierwszy rozdział Księgi Wyjścia opisuje ucisk i niewolę Izraelitów, jakim poddani zostali w Egipcie. Pamięć ludzka bywa krótka i dobra pamięć o Józefie uległa już zatarciu, a Egipt, który zawdzięczał mu dobrobyt, teraz występuje przeciwko ludowi Józefa. 

    Pojawia się poczucie zagrożenia ze strony Izraela, a to rodzi zazdrość, która przejawia się w coś, co dziś nazwane by było rasizmem. Egipt dąży do dominacji, podporządkowania innych, nie wahając się sięgnąć po najbardziej okrutne sposoby, jakim jest zabijanie dzieci. Okrucieństwo człowieka nie zna granic. Niewinne dzieci, których przeznaczeniem jest życie, są skazywane na śmierć z powodu ludzkiej pychy. 

    Czy nie to samo dzieje się w naszych czasach, z powodu źle rozumianej wolności, kiedy dzieci, których przeznaczeniem jest żyć, są eliminowane - już nie przez obcych, ale przez własnych rodziców, których powołaniem jest przekazywanie życia...

    Jezus zapowiadany przez proroków jako Książę Pokoju jakby zaprzeczał sam sobie i mówi, że nie przyszedł nieść pokój, lecz miecz, przeciwstawić syna jego ojcu, a córkę jej matce... 

    Ewangelia i jej wymagania przyniesione przez Jezusa są na tyle trudne, że nie pozostawiają nikogo obojętnym. Ktokolwiek za nimi podąża musi się liczyć z tym, że się narazi, nawet swoim najbliższym. 

    Pojawia się pokusa kompromisów czy łagodzenia wymagań, by zachować pozorny pokój, a jego ceną są często najważniejsze wartości, nawet ludzkie życie. 


1. W jakich sytuacjach trudno mi jednoznacznie opowiedzieć się za Jezusem i ewangelicznymi wartościami?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz