zachód słońca

zachód słońca

poniedziałek, 21 sierpnia 2023

Poniedziałek 20. Tygodnia Zwykłego, wsp. św. Piusa X

    Jezus mu odpowiedział: "Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i daj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!" (Mt 19,21).


    Jezus nie jest przeciwny własności prywatnej. Nie prosi bogatego młodzieńca, by sprzedał majątek, bo to lekarstwo na ubóstwo innych. Z drugiej strony Jezus wyraźnie okazuje troskę najbiedniejszym i często idzie im z pomocą. 

    To, co jest fundamentem, podstawową motywacją pozbycia się majątku, zawarte jest w kolejnym zdaniu: chodź za Mną! Ważne jest podążanie za Jezusem, pozostawienie innych punktów zainteresowania lub przynajmniej podporządkowanie ich głównemu zadaniu, pozostawienie innych bożków, które odwracają nas od ścieżki Bożej. 

    Nie chodzi o pozostanie na ulicy lub pod mostem bez niczego. Ale byłoby na pewno lepiej, gdybyśmy byli trochę bardziej hojni w odniesieniu do tych, którzy cierpią biedę lub nic nie mają. 

    Jesteśmy wezwani do tego, by oderwać się od nadmiernego zainteresowania bogactwem, pieniędzmi, zabiegania jedynie o dobre samopoczucie, komfort, najnowsze urządzenia elektroniczne, samochody, kosmetyki, by nie stały się bożkami, by nie absorbowały całej naszej uwagi, pozbawiając nas koncentracji na tym, czego Bóg od nas oczekuje...

    W codziennym życiu trwanie przy tej właściwej hierarchii wartości jest często o wiele trudniejsze niż sprzedanie naszych dóbr raz i rozdanie swoich pieniędzy ubogim.


czym jest dla mnie pozbywanie się tego, co przeszkadza na drodze za Jezusem?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz