zachód słońca

zachód słońca

sobota, 9 września 2023

Sobota 22. Tygodnia Zwykłego

    Niektórzy zaś z faryzeuszów mówili: "Czemu czynicie to, , czego nie wolno w szabat?" (Łk 6,2).


    Jak ważne jest, aby umieć patrzeć. Nasze spojrzenie jest zawsze wybiórcze. Nie jesteśmy w stanie zobaczyć wszystkiego w pełnej prawdzie. To niemożliwe. Bez względu na to, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie, nasze zmysły wybierają i interpretują rzeczywistość. 

    Zarówno faryzeusze, jak i Jezus i Jego uczniowie byli Żydami. Znali Prawo i przepisy szabatowe. Szukali Bożej woli i chcieli być jej wierni. Problem polegał na tym, że interpretacja praw była całkiem odmienna. 

    Po raz kolejny okazało się, że człowiek tak bardzo skoncentrował się na szczegółach, by żyć w zgodzie z nimi, że nie zwrócił uwagi na istotę zapisu. Jezus jest zdeterminowany, by wyrwać to ludzkie spojrzenie z ciasnych klapek legalizmu, poszerza naszą perspektywę, zoom naszego serca. 

    Nie chodzi o to, by przestać świętować szabat, święty dzień odpoczynku. Sam Bóg odpoczął. Nie chodzi też o to, by wywracać tradycje i przykazania. Jezus zaprasza nas jednak do rozeznawania w każdej chwili, co stanowi fundament, a co jest drugorzędne. 


1. Czym jest dla mnie odpoczynek świąteczny?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz