zachód słońca

zachód słońca

czwartek, 14 września 2023

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

    Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne (J 3,16).


    Krzyże znikają z wielu publicznych miejsc. W imię laickiego państwa i postępu, zdejmowane są lub pojawiają się postulaty, by krzyż zdjąć. Może błąd polega na tym, że krzyż postrzegany jest jedynie jako logo wielonarodowościowej, ale jednak tylko religii. Nie potrafimy dzisiaj patrzeć na krzyż jako znak miłości.

    Święto Podwyższenia Krzyża Świętego nie jest zaproszeniem do podkreślania religijnego fanatyzmu, ale do kontemplacji  Ukrzyżowanego. Jego krzyż nie jest pamiątką przeszłości, ale Jego Ciałem przebitym miłością.

    Kontemplacja krzyża Jezusa oznacza wejście w historię ludzkiego cierpienia. Widzimy w Chrystusie ukrzyżowanym tajemnicę ludzkiego cierpienia, które swój sens odnajduje jedynie w świetle Jego zmartwychwstania. Żaden człowiek nie jest wykluczony z tego odniesienia, każdy może przylgnąć do Krzyża, bo Krzyż Jezusa wykonany jest z drewna cierpienia każdego pojedynczego człowieka.


Czym jest dla mnie Krzyż?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz