zachód słońca

zachód słońca

niedziela, 24 września 2023

XXV Niedziela Zwykła

Szukajcie Boga, a znajdując, przywołujcie Go, dopóki nie zbliży się do was. Moje plany bowiem nie są takie, jak plany wasze, ani jak wasze drogi, moje drogi – mówi Pan (Iz 55,6.8).

Tylko postępujcie w sposób godny Chrystusowej Ewangelii (Flp 1,27a).


     Szukajcie Pana, gdy pozwala się znaleźć. Tak zaczyna się dzisiaj słowo Izajasza. Święty Augustyn daje nam pewną podpowiedź: Ten, którego musimy znaleźć, jest ukryty, abyśmy mogli Go szukać; i jest niezgłębiony, abyśmy po tym, jak Go znajdziemy, nadal Go szukali

Nigdy nie możemy powiedzieć, że już znaleźliśmy Boga, że już Go znamy, że już ostatecznie znamy Jego wolę. 

     Izajasz rzucił Bożemu ludowi, wtedy i nam dzisiaj, wyzwanie: Szukajcie Pana! Nie mówi, że Go znajdziemy, ale musimy szukać, ponieważ On pozwala się znaleźć. Ale można postawić pytanie: szukać, ale gdzie, jak, a przede wszystkim z kim?

        Święty Augustyn, na podstawie własnego doświadczenia, przekazuje nam ważną wskazówkę: nawet jeśli znajdziemy, musimy nadal szukać. Ponieważ się zmieniamy, zmienia się życie wokół nas, ponieważ zmienia się społeczeństwo. 

    Bóg ukrywa się, abyśmy Go szukali; to Bóg nie chce, byśmy czuli się komfortowo jak ci, którzy znaleźli skarb i nic już nie muszą robić. To Bóg, który jest zawsze nowy i zaskakujący, inny niż wczoraj, ponieważ nasze dzisiaj i to, kim jestem dzisiaj nie jest takie jak wczoraj. Kiedy przestajemy szukać, zaczynamy umierać.


Czy nie próbuje zamknąć Boga w swoich schematach? Czy pozwalam u być codziennie nowym Bogiem?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz