zachód słońca

zachód słońca

czwartek, 9 maja 2024

Czwartek 6. Tygodnia Wielkanocy, w Zakonie Pijarów Święto Matki Bożej Szkół Pobożnych

    Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie (J 19,26-27).


    Słowa o wzięciu Maryi do siebie w życiu Kalasancjusza miały niezwykłe znaczenie, które później zaszczepił on swojemu Zakonowi i szkołom, które fundował. Wziął Maryję do siebie w Jej wizerunku i przyjął jako Patronkę zakonnego życia. Podpisywał się: Józef od Matki Bożej

    Pobożności maryjnej uczył się od swojej matki. Będąc już w Rzymie Maryi zawierzył swoją posługę i dzieło swojego życia, nazywając się niewolnikiem Maryi. Jego postanowieniem było także to, by zakonnicy Szkół Pobożnych, składając swoje śluby zakonne, składali je nie tylko Bogu, ale także Maryi, na którą wskazywał jako najlepszą Matkę i Nauczycielkę. 

    Opiece Maryi powierzył zawierzył siebie i swoje dzieło, cały trud wychowania dzieci i młodzieży. 

    Przed swoją śmiercią, kiedy Zakon, dzieło jego życia został rozwiązany a szkoły pijarskie skazane na wygaszenie, Maryi zawierzył swoją nadzieję na odbudowę, wbrew nadziei i wobec zwątpienia wielu. Doświadczył również, według świadków, prywatnego objawienia Maryi, która go pocieszyła i wypełniła jego serce pewnością, że dzieło zostanie odnowione. Dzieło, które nazywał Ubogimi Matki Bożej.

    Szczególny dzień wdzięczności za Jej opiekę oraz oddania w Jej macierzyńską niewolę. Pod Twoją obronę... 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz