zachód słońca

zachód słońca

wtorek, 18 czerwca 2024

Wtorek 11. Tygodnia Zwykłego

    Zapewne widziałeś, że Achab upokorzył się przede Mną? Dlatego że upokorzył się przede Mną, nie sprowadzę niedoli za jego życia (1 Krl 21,29).

    Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują (Mt 5,44).


    Na niesprawiedliwość i wobec zbrodni Bóg odpowiada gniewem, On zawsze staje po stronie skrzywdzonych. Wobec skruchy i uznania grzechu, Bóg łagodzi swój gniew, odpowiada wstrzymaniem kary. 

    Achab mógłby wołać do Boga słowami psalmisty, który błaga o przebaczenie i wyznaje swój grzech. Zawsze pierwszym krokiem do pokonania grzechu, problemu, czy nawet uczuć, które blokują nas i nie pozwalają iść naprzód, jest uznanie, że to jest mój grzech, mój problem, że to ja odpowiadam za moje uczucia. Nazywam po imieniu grzech czy problem. To pierwszy krok, by zostać objętym Bożym Miłosierdziem. 

    Jezus w Ewangelii pokazuje kolejny krok. Doświadczywszy miłosierdzia, sami mamy stawać się miłosiernymi. Kochać nawet tych, co do których jesteśmy pewni, że nigdy nie odwzajemnią naszego uczucia, uśmiechu czy przysługi. Będą nas ignorowali. Kochać tych, którzy wyrządzili lub wyrządzają nam krzywdę. 

    Aby to było możliwe, najpierw musimy ukochać samych siebie, takimi, jakimi jesteśmy, często w naszym ubóstwie, nieszczęściu i słabościach. Kiedy nauczymy siebie traktować z miłosierdziem, łatwiej nam będzie z miłosierdziem odnosić się do innych. Czasem jesteśmy dla siebie zbyt surowi, a to sprawia, że trudno nam zrozumieć i wybaczyć słabości i błędy innych ludzi...

    Pisanie jest łatwe, czytanie jest łatwe. Wprowadzanie tego w życie to inna sprawa - łatwe nie jest i trzeba się długo tej sztuki miłosierdzia uczyć - by je przyjąć i innych nim obdarzyć...


W jakich sytuacjach ta miłość, do której zaprasza Jezus, może stać się konkretna w moim życiu?


    


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz