zachód słońca

zachód słońca

wtorek, 4 czerwca 2024

Wtorek 9. Tygodnia Zwykłego

    Oczekujemy jednak, według obietnicy, nowego nieba i nowej ziemi, w których będzie mieszkała sprawiedliwość (2P 3,13).

    Przynieśli, a On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?» Odpowiedzieli Mu: «Cezara». Wówczas Jezus rzekł do nich: «Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga» (Mk 12,16-17).


    Chrześcijanin patrzy w przyszłość z nadzieją na nowe niebo i nową ziemię, w których mieszka sprawiedliwość. Chrześcijanin o spojrzeniu wiary umie rozpoznać w życiu i rzeczywistości obecność Ducha, żyje w oczekiwaniu przyszłości. 

    Nasza nadzieja jest rozwijana przez święte życie; nadzieja i wiara nie są niezależne od sposobu, w jaki żyjemy; wiemy, że życie bez zasad, bez wartości, odwraca nasz wzrok od wiary i wciąga nas w błąd. Jest to pułapka tych, którzy nie mają nadziei.

    Spoglądanie w przyszłość z nadzieją sprawia, że czuwamy, przygotowując się na przyjście Pana; sprawia, że uważamy cierpliwość naszego Pana za zbawienną dla nas. Sprawia, że wzrastamy w łasce, to znaczy staramy się być lepszymi ludźmi, bardziej życzliwymi, bardziej pomocnymi, bardziej wrażliwymi... Spójrz, dzięki tej nadziei możesz wzrastać bardziej w poznaniu naszego Pana Jezusa Chrystusa; możesz być lepszym człowiekiem i chrześcijaninem, możesz bardziej zawierzyć się Chrystusowi...

    Ewangelia zachęca nas do zadania sobie pytania, w jaki sposób podchodzimy do Jezusa: czy On jest dla nas rzeczywiście Nauczycielem, Mistrzem, Synem Bożym? A może podchodzimy z ukrytymi interesami, z ukrytą motywacją; Może szukając odpowiedzi, którą chcielibyśmy usłyszeć.....

    Faryzeusze i zwolennicy Heroda przychodzą do Jezusa z pochlebstwem i zakłamaniem, aby zastawić na niego pułapkę pozornie prostym pytaniem: Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie?

    Odpowiadając faryzeuszom i zwolennikom Heroda, Jezus nie przeciwstawia tego, co doczesne temu, co duchowe, tego, co polityczne temu, co religijne, władzy cywilnej królestwu Bożemu. Mówi: Oddajcie Cezarowi to, co należy do Cezara.

    Ewangelia zaprasza nas do odpowiedzi na pytanie: Co należy do Cezara?  Postać, napis na monecie, która jest mu pokazana, to znaczy pozory, to, co zewnętrzne... dlatego Jezus dodaje w swojej odpowiedzi: Oddajcie Bogu to, co należy do Boga. Co należy do Boga?

* do Boga należy dar życia.

* do Boga należy osoba, każdy człowiek, ponieważ to Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo.

* do Boga należy Jego święty lud nabyty przez Niego za cenę krwi Chrystusa.

* Boża jest sprawiedliwość, miłosierdzie, miłość Ojca do każdego człowieka....

    Zajrzyj do swojego serca, co według ciebie należy do Boga? Co dajesz Bogu w swoim życiu?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz