zachód słońca

zachód słońca

niedziela, 16 czerwca 2024

XI Niedziela Zwykła

Jezus mówił do tłumów: „Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię… z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej powieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko  gorczycy… (Mk 4,26.30-31a).


    W naszym świecie, w którym oczekujemy natychmiastowego efektu naszego działania, owoców z dnia na dzień, słowa Jezusa stają się zaproszeniem do refleksji i opamiętania. Te przypowieści mogą być także odpowiedzią na poczucie zniechęcenia wspólnoty, która nie widzi owoców swoich wysiłków i starań.

    Pierwszą rzeczą, na którą zwraca się uwagę, jest to, że nasienie jest zasiane w ziemi. Człowiek jest stworzony z ziemi, dobrej ziemi. Bóg ukształtował człowieka z mułu ziemi i tchnął w jego oblicze tchnienie życia. Człowiek otrzymał wiele nasion. Bóg zasiewa nas wielokrotnie, jak czynią to wszyscy siewcy. Każdego dnia na nowo.

    Nasiona mówią nam o życiu. Jest we mnie wiele nasion życia, które już zostały zasiane, a także inne, które dopiero będą zasiane i które przyniosą owoce. 

     Pierwszą rzeczą, o jakiej muszą wiedzieć uczniowie Jezusa, jest to, że ich głównym zadaniem jest sianie, a nie zbieranie. Nie mają żyć dla wyników. 

     Prawdopodobnie najtrudniejszą i najbardziej niezbędną rzeczą w życiu rolnika, w jego pracy, jest nadzieja i cierpliwość. To drugie przesłanie dzisiejszej Ewangelii. Kiedy siejesz, to dlatego, że oczekujesz żniw.

     I trzecia rzecz, o której mówi nam dzisiejsza Ewangelia - zwracać uwagę na małe rzeczy. Rzeczywistość świata możemy przekształcać, czynić ją bardziej ludzką, jeżeli robimy to, co jest możliwe, chociaż może jest bardzo niewielkie. 


Czy potrafię docenić wartość małych rzeczy? Czy one mnie cieszą?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz